Είσοδος μελών

Χρήστης:
Κωδικός:
Να με θυμάσαι 

Απόκτηση πρόσβασης
Yπενθύμιση στοιχείων πρόσβασης στο e-mail σας.

e-shop

Tags

ΑΜΠΕΛΙ & ΔΕΝΔΡΑ

ΑΡΟΤΡΑΙΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΕΚΤΡΟΦΕΣ

ΚΗΠΕΥΤΙΚΑ & ΑΝΘΟΚΟΜΙΚΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ & ΠΛΗΡΩΜΕΣ

ΦΟΡΕΙΣ, ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

Αγροτύπος Forum

Περιοδικό

Για συνδρομητές

ΑγροΠροϊόντα

Quick Search Tip: Γράψτε τα αρχικά ή τμήμα της επωνυμίας του παραγωγού.

Προϊόντα κατά σύστημα παραγωγής:

Άλλες επιλογές:

Επιχειρήσεις

Quick Search Tip: Γράψτε τα αρχικά ή τμήμα της επωνυμίας της επιχείρησης.

Επιχειρήσεις κατά κατηγορία:

Άλλες επιλογές:

Συγγραφέας
Συζήτηση
Ionas
Member
Προειδοποιήσεις: 0

Ημ/νία & ώρα ανάρτησης:
13/9/2010 04:20

Επιλογη Μεταχειρισμενου Τρακτερ
Καλως σας βρηκα παιδες
Λοιπόν , για να μην τα πολυλογω, σκεφτομαι να αγοράσω ένα τρακτερ.
Τώρα ξεκινάω να ασχολουμαι με τα αγροτικα.Οικονομικα τα πραγματα ειναι περιορισμενα.Το τρακτεράκι μου θα χρησιμοποιείται τόσο για μονοκαλλιέργειες, όσο και για δενδροκαλλιέργειες, maximum 30 στρεμματα.
Κυρίως θα σέρνει φρέζα, καταστροφέα,κλουβα, ψεκαστικό και μικρο υνί, αντε και κανένα χορτοκοπτικό.
Βλεπω κάποια παλια τρακτερ 30-60 άλογα έως 3,000 ευρω και δεν ξέρω τελικά με ποια κριτηρια να καταλήξω σε μια καλη οικονομικη επιλογη.
Έχετε κάτι να προτίνετε; Μάρκα ,μοντέλο που κατα την αντίληψη σας θα αποδειχθει αξιοπιστο και θα καλύπτει τις μικρές απαιτησεις μου;
Να είμαστε όλοι καλά

nikosg
Member
Μέλος από: 19/1/2010
Προειδοποιήσεις: 1

Ημ/νία & ώρα ανάρτησης:
14/9/2010 10:27

Μεταχειρισμένα τρακτερ Kubota

Ρίξτε μιά ματιά εδώ ..
Μεταχειρισμένα τρακτερ Kubota

Επικοινωνία:
ΑΘΗΝΑ
Ορφέως 111, Τ.Κ. 11855, Τηλ. 210 3485000, 210 3485122
Πωλήσεις - Ανταλλακτικά - Συνεργείο

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λαχαναγοράς 10, Τ.Κ. 54628, Τηλ. 2310 754140, 2310 754143
Πωλήσεις - Ανταλλακτικά - Συνεργείο

IMF0DNT
Member

Ημ/νία & ώρα ανάρτησης:
14/9/2010 11:01

ΛΑΧΕΙΟ είναι φίλε.
Το δικό μου Λαντινάκι βγήκε θεριό. Ενός φίλου βγηκε προβληματικό.

Ionas
Member

Ημ/νία & ώρα ανάρτησης:
14/9/2010 12:34

@IMF0DNT
Αυτό είναι βέβαιο.Από μεριά μου επιτόπου ,πριν το πάω σε μάστορα για έλεγχο, σκεφτομαι απλά να τσεκάρω με ένα συμπιεσομετρο καθε κύλινδρο . Αν και , αν δε γνωρίζω ακριβώς το σπείρωμα του μπουζι για να βιδώσω , και παω με απλη "χωνευτή " μυτούλα δε θα διαβασω τη συμπιεση σωστα.

@ Νικο

τα έχω υποψιν τα kubota,yanmar κλπ, απλα με τα λεφτα που σκέφτομαι να διαθέσω πάιρνω κατι πολυ μικρο ακόμα και για τα 30 στρέμματα της δικιάς μου εκμετάλλευσης.Και με 15-20 ίππους ακόμα κι αν τα έφερνες βόλτα οριακα(που και γι'αυτό πολυ αμφιβάλω ) , δε θα μπορουσες να επεκταθεις μελλοντικά ουτε στο ελάχιστο. Αν έχω λάθος στο σκεπτικό μου ,διόρθωσε με.

Με τα χρήματα που διαθέτω ( 3,000 ευρώ ) έιχα κατι στο μυαλό μου σε παλιό Ford, Massey Ferguson,Fiat,John Deere, David Brown(Mck Cormick) κλπ. Και όπως είπα ισχύ απο 30 ως 60 άλογα
Καθε βοηθεια δεκτη, θετικές /αρνητικές εμπειρίες

tsageras
Member

Ημ/νία & ώρα ανάρτησης:
15/9/2010 10:51

Φίλε Ionas

Η επιλογή ενός τρακτερ είναι δύσκολή
Θα πρέπει να ελέγξεις αν δουλεύουν σωστά το P.T.O., το σασμάν, το διαφορικό, τα υδραυλικά, τα φρένα, το τιμόνι κλπ έτσι ώστε να μην χρειαστεί με το που το αγοράσεις να τρέχεις στα συνεργεία.
Θέλει προσοχή και αν δεν έχεις εμπειρία από τρακτέρ καλά είναι να πάρεις μαζί σου κάποιον γνωστό σου που γνωρίζει από αυτά.

Υ.Γ. Τα τρακτέρ δεν έχουν μπουζί επειδή είναι πετρελαιοκίνητα

Ionas
Member

Ημ/νία & ώρα ανάρτησης:
15/9/2010 14:16

tsageras :
Φίλε Ionas

Η επιλογή ενός τρακτερ είναι δύσκολή
Θα πρέπει να ελέγξεις αν δουλεύουν σωστά το P.T.O., το σασμάν, το διαφορικό, τα υδραυλικά, τα φρένα, το τιμόνι κλπ έτσι ώστε να μην χρειαστεί με το που το αγοράσεις να τρέχεις στα συνεργεία.
Θέλει προσοχή και αν δεν έχεις εμπειρία από τρακτέρ καλά είναι να πάρεις μαζί σου κάποιον γνωστό σου που γνωρίζει από αυτά.

Υ.Γ. Τα τρακτέρ δεν έχουν μπουζί επειδή είναι πετρελαιοκίνητα

Φιλε tsageras σ'ευχαριστω

Τη συμπίεση σκεφτομαι να τη τσεκαρω επιτοπου γιατι αν τα πραγματα δεν είναι καλα εκει, τοτε δεν θα εχει νοημα να ασχοληθω άλλο με την περιπτωση.
Για όλους τους άλλους ελεγχους υπευθυνος ο μάστορας, γιατι εγω πέρα απο μια βολτα κι έναν οπτικο δεν μπορω να κανω κατι άλλο. Ίσως αγγαρεψω και καποιο φιλο γειτονα που έχει εμπειρια σε τρακτερ.

Για μέτρηση συμπίεσης σε diesel τι κάνω δηλαδη; Δεν έχει ένα σα μπουζι για το ζέσταμα ; Εκει σκεφτόμουν να βιδώσω. Αραγε το σπειρωμα να είναι κοινο σε όλα τα μοτέρια;

Ξαναλέω αν έχει καποιος φίλος εμπειρια σε παλιο τρακτερακι που του βγηκε ΟΚ ή όχι θα 'ταν τουλαχιστον ένας μπουσουλας

GOLIS
Member
Μέλος από: 10/2/2010

Ημ/νία & ώρα ανάρτησης:
16/9/2010 07:53

Φιλε Ionas Μετρηση συμπιεσης ειναι λιγο δυσκολο να κανεις μονος σου Αυτο που ειναι σαν μπουζι ειναι η προθερμαση της μηχανης

NIKOLAS
Member

Ημ/νία & ώρα ανάρτησης:
19/9/2010 14:35

Αν το τρακτερ ειναι παλιο θα εχει προθερμανσεις! glow plug Τωρα οσο αναφορα την συμπιεση υπαρχουν ειδικα λειζερ που την μετρουν ταυτοχρονα με την θερμοκρασια.Οχι τα σπειρωματα δεν ειναι κοινα σε ολα τα μοτερ.Να προσεξεις αν ειναι καθαρος ο κορμος του κινητιρα απο λαδι.. Γιατι μετα πας για ελατηρια και μεταλλα στροφαλου. βαλτο μπροστα.. αστο να ζεσταθει.. βγαλε τον δικτη λαδιου και προσεχε για αναθυμιασεις.. Αν βγαζει καπνο απο τον δικτη αστο... θελει ρεκτιφιε.Αυτο που λες σαν μπουζι ειναι τα μπεκ ψεκασμου. αναλωσιμα.. μην σε αποσχολουν..Κοιτα τους δικτες τις βαλβολινης! Αν εχει διπλο διαφορικο κανε εναν ελενχο στους μπροστινους μειωτηρες..Παντως γιατην δουλεια που το θελεις βαλε κατι παραπανω και παρε ενα με κουβερτο... Εχει δικιο ο φιλος ,Δεν θα μπορεσεις να επεκταθεις..

Γρήγορη απάντηση στον χρήστη
Για να απαντήσετε θα πρέπει πρώτα να εισέλθετε ως μέλος(Είσοδος μελών) χρησιμοποιώντας όνομα και κωδικό. Εάν δεν έχετε τότε χρειάζεται να κάνετε απόκτηση πρόσβασης.

Πληροφορίες

Ενεργοί χρήστες: 0 | Φιλοξενούμενοι: 7 | Επισκέπτες σήμερα: 321 (Τελ. 24 ώρες)
Κανένα εγγεγραμμένο μέλος δεν έχει εισέλθει!

1990-2014 © www.agrotypos.gr. All rights reserved. XE: 0,375 sec | Top
Site Credits | Bug report Αναφορά σφάλματος | Mobile version